Paslanmaz çelik sektörünün yeni derneği Paslanmaz Sanayici Ve İş İnsanları Derneği (PASİD) kuruldu

PASİD Genel Başkanı A. Arslan Küçükemre: “Sektörü daha ileriye taşımayı ve tüm pazarlarda rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz”

Paslanmaz çelik sektörünün yeni derneği Paslanmaz Sanayici Ve İş İnsanları Derneği (PASİD) kuruldu

Paslanmaz çelik sektörünü gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmak ve tüm yönleriyle küresel gelişmelere ayak uydurabilen bir yapıya ulaşmasını hedefleyen Paslanmaz Sanayici Ve İş İnsanları Derneği (PASİD) kuruldu. Paslanmaz çelik sektöründe faaliyet gösteren şirketleri bir çatı altında toplayan PASİD, sektörü daha ileriye taşımayı ve rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. 

Paslanmaz çelik alanında faaliyet gösteren şirketler paslanmaz çelik sektörünü gelişimine önderlik etmek amacıyla  Paslanmaz Sanayici Ve İş İnsanları Derneği (PASİD) çatısı altında bir araya geldi. Dernek, sektörde kurumsallaşma ve ortak hareket kabiliyetini sağlayarak, sektörün pazardaki payını yurt içinde ve dışında artırmayı hedefliyor. Önümüzdeki aylarda 1. Olağan kongresini yapmaya hazırlanan PASİD’in geçici genel başkanlığını A. Arslan Küçükemre üstlendi. Derneğin kuruluş amacı hakkında bilgi veren Genel Başkan A. Arslan Küçükemre, “Paslanmaz çelik sektörümüzde faaliyet gösteren, ülkemizin her bir tarafındaki firmaları bir araya getirmeyi ve sektörün tüm bileşenlerini ortak paydada buluşturmayı planlıyoruz. Ayrıca sektörümüzde var olan ve oluşabilecek sorunlara ortak çözümler bulmanın yanı sıra paslanmaz çelik alanındaki gelişmeleri şekillendirmek, yönlendirmek ve rekabet edilebilir bir piyasa oluşturmayı hedefliyoruz. Sektörümüzü her platformda temsil etmek ve gelişimine katkı sağlamak da derneğimizin amaçları arasındadır” dedi.

Sektörün önde gelen üreticilerini bir araya getirdiklerini ve bu doğrultuda sektörün tüm bileşenleri ile hareket edeceklerinin altını çizen PASİD başkanı A. Arslan Küçükemre, şunları kaydetti: “Paslanmaz çeliğin değerine ve önemine işaret ederek kullanımına ilişkin anlayışın gelişmesini, paslanmaz çeliğin avantajlarını aktararak kullanımının yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Katma değerli ürünlere odaklanarak hem iç pazarda hem de dış pazarda sektörümüzün rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz.” 


Pazardaki aktörlerin ortak görüşleriyle hem kalitenin artırımını sağlamak hem de ortak ihracat stratejileri ile dışarıya net bir şekilde sektör liderliği algısını oluşturacaklarını belirten başkan A. Arslan Küçükemre, derneğin yapacağı faaliyetler hakkında da şu bilgileri paylaştı: “Üyelerimize eğitim, araştırma ve geliştirme fırsatları sunarak, teknik bilgiyi artırmak ve işlerini geliştirmelerine yardımcı olacağız.  Sektörde personel sorununa yönelik çözümler üretmeyi ve personel eğitim etkinlikleriyle sektöre öncülük etmeyi hedefliyoruz. İç ve dış piyasa etkileşimlerini izleyerek üyelere duyurmayı planlıyoruz. 

Üyelerimizin ve sektörün sürdürülebilirliğini teşvik etmek amacıyla çevre dostu üretim ve iş uygulamalarını destekleyeceğiz. Sektörümüzün ulusal ve uluslararası arenada rekabetçi olmasını sağlamak için üyeler arasında iş birliğini teşvik etmeyi ve uluslararası kuruluşlar ile iş birlikleri hedefliyoruz.” 

Dernek olarak amaçlarının sektörün tüm firmalarıyla ortak ilkeler ve hedefler doğrultusunda Türkiye’yi paslanmaz çelik sektöründe lider konuma getirmeyi hedeflediklerini dile getiren PASİD başkanı A. Arslan Küçükemre, “Böylece bölgesel büyüklükte bir yapılaşma ile ülkemizin sektörel gücünü ilk etapta Avrupa daha sonra diğer bölgelerle birlikte tüm dünyaya göstereceğiz. Paslanmaz çelik sektörünü dünya genelinde tanınan bir öncü ve referans haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu vizyon ile teknolojik yenilikleri hızla benimseyerek, üyelerimize en son teknolojiler ve en iyi uygulamalar ile ilgili bilgiler vererek, bunların ülkemize entegrasyonuna katkı sunacağız” diye konuştu. 

“ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ AVANTAJLAR SAĞLAYACAĞIZ”

Dernek olarak üyelerine önemli avantajlar sağlayacaklarına dikkat çeken PASİD başkanı A. Arslan Küçükemre, “Üyelerimize sürekli sektörel bilgi paylaşımı yaparak teknik bilgi ve becerilerini artırmak ve günceli takip etmelerini sağlayacağız. AB ve Türk mevzuatına uygun müşteri beklentileri doğrultusunda çevreyi, sürdürülebilirliği ve kaliteyi öne çıkaracak üretim faaliyetlerini sektör standardı haline getireceğiz” dedi. 

Paslanmaz çelik sektöründe uluslararası düzeyde tanınan ve öncü bir rol üstlenen bir dernek olma hedefiyle PASİD kurduklarını ifade eden Başkan A. Arslan Küçükemre, “Derneğimizde aktif görev almak isteyen ve üye olmak isteyen her meslektaşımızı derneğimize davet ediyoruz. PASİD sektörümüze ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.