Dünya Çelik Piyasalarının Yol Haritası Cenevre’de Şekillenecek

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in ticaret politikalarına yönelik eleştirileri, 11 Temmuz 2018 tarihinde Cenevre’de masaya yatırılacak. AB ülke temsilcilerinin ağırlıkta olacağı toplantıda, 17 yıl önce Pekin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne girişinin sonuçları da ele alınacak. Çinli temsilcilerin;…

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in ticaret politikalarına yönelik eleştirileri, 11 Temmuz 2018 tarihinde Cenevre’de masaya yatırılacak. AB ülke temsilcilerinin ağırlıkta olacağı toplantıda, 17 yıl önce Pekin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne girişinin sonuçları da ele alınacak.

Çinli temsilcilerin; her şeyin yolunda gittiğini ve Pekin yönetiminin kendi duruşlarına göre, geniş ekonomisini dış dünyaya açmak için adımlar attığını söylemesi bekleniyor. ABD’nin, Avrupa Birliği’nin, Japonya’nın ve diğer ülke temsilcilerinin ise, Çin’in pazar temelli ilkeleri benimsemesini ve fikri mülkiyet ve destekleme rejimlerini ıslah etmedeki başarısızlığını eleştirmesi bekleniyor.

Üç gün sürmesi beklenen toplantı, şimdiden dünya ticaretindeki gerilimin tırmanmasına sebep oldu. Cenevre'de, Dünya Ticaret Örgütü’nün üyeleri Çin'in ticaret politikalarını gözden geçirecek ve çok taraflı kuralların uygulanmasındaki performansını değerlendirecek.

Trump yönetimi, daha önce Ocak ayında yayınlanan ABD Ticaret Temsilciliği raporuna göre, Çin'in DTÖ üyeliğini destekleme konusunun “ertelendiğini” çünkü “Çin'in açık, pazar odaklı bir ticaret rejimini benimsemesini sağlamada etkisiz olduğunu kanıtlamıştır” ifadesi yer aldı. ABD heyeti; Çin İşleri Sorumlusu USTR Terry McCartin ve ABD Daimi Temsilcisi WTO Dennis Shea ile temsil edilecek.

Çin ve ABD Arasındaki Gerilim Türkiye’yi de Yakından İlgilendiriyor

Bilindiği gibi ABD; çelik piyasalarına yönelik önemli hamlelerde bulunmuş, başta Çin olmak üzere ABD’ye çelik ihraç eden ülkelere yüklü vergiler getirmişti. AB ülkeleri de geçici teminat getirerek ABD ile paralel bir yol izlemeyi tercih ediyor. Bu durum Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Hem AB ülkelerine hem de ABD’ye yapılacak çelik ihracatları açısından Çin’e karşı uygulanacak yaptırımlar ve bahsi geçen ülkelerin (ABD ve AB ülkeleri) çelik ithalatı konusunda atacağı adımlar, önümüzdeki dönem çelik politikalarımızı belirlememizde yardımcı olacak. Hurda ve cevher fiyatları, kömür fiyatları ve nihai olarak çelik fiyatları; Cenevre’de ortaya çıkarılacak yol haritasından mutlaka nasibini alacak. Bir sonraki sayımızda toplantı sonuçlarını değerlendirmeye çalışacağız. Sevgiyle kalın…